НОВИНИ

19.09.2007 | Бжезинський про Буша-молодшого: Катастрофічне керівництво
За матеріалами - Korespondent.net, Washington ProFile

Політолог Збігнев Бжезинський випустив нову книгу "Другий Шанс: Три Президенти і Криза Американської Наддержави", у якій главу про молодшого Буша назвав "Катастрофічне Керівництво".







Бжезинський про Буша-молодшого: Катастрофічне керівництво
 


Бжезинський докоряє Бушу в гордині, неуцтві, самовпевненості, впертості, агресивності, догматизмі, імперському мисленні, абсолютному нерозумінні міжнародних реалій і багатьох інших гріхах. Він з особливим єхидством знущається з переконаності Буша і його оточення в тім, що США здатні змінювати весь світ на власний розсудок, створювати нову реальність замість існуючої. Відчувається, що для Бжезинського ці непомірні претензії апарату Білого Дому, і самого Буша, найяскравіше символізують всю політики нинішньої адміністрації.


Бжезинський багато пише про війну в Іраку, яку називає "геополітичною катастрофою глобального масштабу". Він підкреслює, що вона нанесла величезну шкоду міжнародній репутації США і збільшила загрозу тероризму. Він також перераховує безліч масштабних помилок неоконсерваторів з республіканського табору, що спровокували США на вторгнення в Ірак. Результатом цієї акції стала найсильніша дестабілізація гігантського суперрегіону (Бжезинський називає ці території "глобальними Балканами"). Якщо в цієї війни й існує позитивний аспект, пише Бжезинський, то він полягає лише в доказах цілковитої безпідставності й авантюризмі неоконсервативних фантазій.


Бжезинський особливу увагу приділяє обіцянкам швидкої трансплантації демократії в Ірак, які у надлишку роздавали ідеології неоконсерваторів і функціонери адміністрації Буша. Ці обіцянки він вважає або піком безглуздості, або свідомою провокацією. "Демократія", - пише він, - "історично народжувалася в процесі поступового розширення економічних, а потім і політичних прав і свобод і становлення їх інституційних гарантів, насамперед, незалежних судових органів. На початку, її плодами користуються привілейовані класи, а згодом і широкі маси. У цьому історичному контексті сформувалася і система вільних виборів, що стала практичним вираженням нової ментальності соціальних компромісів і верховенства закону".


Бжезинський робить висновок, що штучне механічне пересадження цієї системи в традиційне суспільство загрожує майже стовідсотковим ризиком посилення внутрішніх конфліктів. Саме це і довели незграбні американські спроби насадження демократії як в Іраку, так і в Палестині і Єгипті. У кращому випадку таким способом можна виростити гіперактивний популізм, що являє із себе тиранію більшості, замасковану демократичним фасадом.


Бжезинский має підозру, що саме і пропагандисти негайної демократизації Близького Східу насправді не настільки наївні, щоб не розуміти очевидного. Насаджуючи зовні демократичні інститути в далеко ще не готових до них суспільствах близькосхідних країн, вони розраховують дестабілізувати ці держави і цим виправдати майбутню збройну інтервенцію США.


Джордж Буш-молодший, говорить Бжезинський, щиро впевнений у своєму праві претендувати на роль світового лідера. Однак у цій якості він продемонстрував повне нерозуміння сучасного світу і найбільшим чином підірвав геополітичні позиції США. Його політика привела до росту відчуження в Європі і стимулювала зближення між Росією і Китаєм, які все більш протиставляють свої інтереси інтересам США. Країни Південної і Східної Азії швидко перетворюються в самостійну силу глобального масштабу, а в Латинській Америці наростає популізм відверто антиамериканської користі. Ісламський світ розігрітий релігійним фанатизмом і антизахідним націоналізмом, а Близькій Схід узагалі перебуває на межі вибуху.


Опитування суспільної думки показують, що американська політика викликає в усьому світі страх, змішаний з ненавистю.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект