НОВИНИ

01.10.2007 | Газета.ru: Помаранчевий реванш
Джерело - Korespondent

На виборах до Верховної ради України перемагають помаранчеві. За підсумками підрахунку майже половини бюлетенів, у блоків Юлії Тимошенко та Віктора Ющенка разом більше голосів, ніж у всіх інших.


 


Тимошенко на переможній прес-конференції вже повідомила, що наступного разу зустрінеться з журналістами як прем’єр-міністр.


За попередніми результатами дострокових парламентських виборів в Україні, які оголосив місцевий Центвиборчком за підсумками підрахунку 48,18% голосів, найбільше голосів - 33,45% - набрав Блок Юлії Тимошенко (БЮТ). Партія регіонів, яку очолює прем’єр Віктор Янукович і яка лідирувала на минулорічних виборах, зараз на другому місці з 30,44%. Блок президента Віктора Ющенка Наша Україна - Народна самооборона одержав 15,64%. Як і БЮТ, пропрезидентським силам вдалося помітно поліпшити свій результат. У Верховну раду проходять ще дві або три партії. Мандатів їм дістанеться небагато, однак у формуванні коаліції вони зможуть зіграти вирішальну роль. За попередніми даними, Компартія, яка підтримує Януковича, набирає 5,07%. Трипроцентний бар’єр з 4,18% долає також Блок Володимира Литвина, який був спікером Верховної ради в часи "помаранчевої революції".


На межі проходження до Ради знаходиться Соцпартія Олександра Мороза. Зараз у неї 3,18%, однак, судячи з даних exit polls, у підсумку в неї виявиться менше 3%.


Очевидно, що колишній спікер Мороз втратив своїх прихильників, коли після минулих виборів переметнувся від "помаранчевих" на бік Януковича, відкривши йому шлях у прем’єр-міністри.


За попередніми даними виходить, що цього разу правлячу коаліцію будуть формувати "помаранчеві" на чолі з Юлією Тимошенко, яка зможе претендувати на крісло прем’єра.


Однак у процесі підрахунку відрив партії Януковича від "помаранчевих" скорочується, і в підсумку вирішальними, як і минулого разу, знову можуть виявитися голоси малих політичних сил. При нинішньому розкладі саме Блок Литвина, що отримав трохи більше 3%, стане власником "золотої акції" під час формування коаліції.


Дострокові вибори до Верховної ради, що відбулися лише через півтора року після попередніх, за місцевими мірками виявилися досить нудними. У день напередодні виборів, коли агітація заборонена, у Києві було тихо, хіба що невеличкі стікери нагадували про голосування. Були і явно свіжонаклеєні агітаційні листівки, і зразки "чорного піара". Мабуть, найбільш сумнівно виглядало офіційне телезвернення президента Ющенка, що транслювалося в суботу ввечері. "Курс країни треба негайно змінити, без півкроків і без подвійних стандартів. Досить хаосу, застою і нинішньої імітації реформ. Нам потрібні глибокі, корінні зміни, відчутні для кожного з вас", - закликав він українців. "Я гарантую мир і спокій у нашому суспільстві", - пообіцяв президент.


У неділю Ющенко став першим політиком, який проголосував. Близько дев’ятої ранку він прийшов на виборчу дільницю № 1 разом зі своєю родиною. Тут він запевнив, що визнає будь-який результат голосування. Через кілька годин також разом із дружиною, дітьми і батьками свій вибір зробив Володимир Литвин. Голова Партії регіонів Віктор Янукович також голосував у Києві, а Юлія Тимошенко за традицією прийшла на виборчу дільницю у Дніпропетровську.


Вибори пройшли без великих ексцесів, хоча не обійшлося без порушень і неприємних інцидентів. У Феодосії виборець порвав одразу три бюлетені, у деяких областях бланків просто не вистачало, а в Центвиборчкомі в день голосування два рази відключалася електрика. За словами представників Служби безпеки України, це було пов’язано з ремонтними роботами. Найтрагічніший випадок стався в Маріуполі, де за кілька годин до відкриття дільниці було знайдене тіло дівчини-міліціонера, яка повинна була охороняти її. На даний момент відомо, що це було самогубство, вчинене за особистими мотивами.


Незважаючи на явне зниження інтересу українців до передвиборної кампанії, явка склала більше 62%(соціологи прогнозували, що на ділянки прийде 80% виборців). Рівно о 22.00 за місцевим часом були оголошені дані екзит-полів, яких цього року було кілька. Першим політиком, який прокоментував результати, стала Тимошенко, яка ввечері приїхала в українську столицю. І хоча опитування громадської думки на виходах з дільниць проводили різні соціологічні служби, з усього виходить, що БЮТ набрав більше 30% голосів або близько до цього (нагадаємо, що в 2006 році блок одержав усього близько 23%).


Тимошенко була задоволена результатами. Вона закликала дочекатися остаточних підсумків голосування, але вже будувала плани на майбутнє і навіть сказала журналістам, що наступну прес-конференцію дасть як прем’єр-міністр.


Тимошенко висловила надію, що вже через 2-3 дні буде сформована коаліція в парламенті, а через кілька тижнів - уряд. "Завтра зранку я звернуся до президента з пропозицією почати формування коаліції та уряду", - сказала вона на брифінгу.


Фактично коаліція почала формуватися вже в неділю. Незадовго до дванадцятої години ночі у штабі НУ-НС приїхав дуже задоволений лідер списку Юрій Луценко. Він повторював журналістам, що "ми в будь-якому випадку перемогли" і хвилювався, чи личить йому краватка. На прес-конференції він заявив, що на Україні перемогли демократичні сили, і пообіцяв, що до формування коаліції блок готовий взятися вже в понеділок. Крім того, Луценко радів високому результатові БЮТу і вирушив особисто привітати Тимошенко в її штаб. Наступний брифінг вони вже давали разом: Луценко був такий радий, що кілька разів під час виступу розцілував Тимошенко і досить фривольно обійняв її. "Сьогодні абсолютно всі наші домовленості зберігаються. Наша команда від жодного слова в наших угодах не відступить. І я також знаю, що не відступить і команда НУ-НС", - заявила лідер БЮТ. Луценко додав, що майбутня коаліція може одержати назву Народна довіра.


Значно гірше почував себе прем’єр Віктор Янукович. Брифінг політика переносився кілька разів, і в підсумку виявилося, що він його дав без анонса. За словами присутніх там журналістів, Янукович був досить похмурий, і на питання однієї з присутніх, чому він не веселий, відповів: "На себе подивіться". Власне кажучи лідер Партії регіонів завив, що має намір вести переговори з усіма силами, які набрали більше 3%. Але відзначив, що будь-які кроки варто починати лише після оголошення офіційних результатів. Найбільше від остаточних цифр залежать КПУ і Блок Литвина. За попередніми даними Центвиборчкому та екзит-полів, трипроцентний бар’єр ці партії подолали. КПУ може розраховувати на 4,5%, а Блок Литвина - приблизно на 4%. І якщо Петро Симоненко, який не хотів спілкуватися з пресою впродовж дня і так і не вийшов після закінчення голосування, уже заявляв, що ввійде до коаліції з Партією регіонів, то Литвин поки що так і не визначився.


Володимир Литвин і зранку, прийшовши на виборчу дільницю, говорив про свої перспективи з деяким побоюванням, а після закінчення голосування вирішив узагалі перед пресою не з’являтися. Місцеві спостерігачі припускають, що він чекає офіційних результатів, перш ніж вирішувати, з ким об’єднуватися. Правда, представник блоку Олександр Осадчук на брифінгу запевнив, що це ще питання, хто більше зацікавлений у коаліції. "Чому ви порушуєте питання, з ким буде співробітничати блок? Чому ви не запитуєте, хто з мегаблоків звернеться до Литвина? Думаю, можна так це питання повернути", - сказав він.


Не виключено, що учасники Блоку Литвина дійсно мають усі підстави вважати його власником "золотої акції". У всякому разі, і БЮТ, і НУ-НС поки не хочуть міркувати на тему блокування. Представник БЮТ Олександр Турчинов відразу ж після оголошення перших даних запропонував дочекатися офіційних результатів, поставивши під сумнів, що Литвин справді подолав 3%. А Луценко навіть заявив, що ніякою "золотою акцією" Литвин не володіє, і йому просто варто примиритися з тим, що коаліцію формує БЮТ і НУ-НС. Тому тільки після підтвердження його перемоги "помаранчеві" вирішать, чи готові вони з ним щось обговорювати.


 Проте уже відомо, що в закордонному окрузі теж здобула перемогу Тимошенко, одержавши понад 35% голосів.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект