НОВИНИ

23.10.2007 | Хто стане президентом Євросоюзу?
Джерело - Українська служба ВВС, EUobserver

Успішний самміт ЄС у Португалії та «Лісабонська угода» надали нового дихання розвитку європейської спільноти і відновили дебати про нову посаду президента ЄС.








ЄС

Впливовий електронний часопис “EU Observer” вказав, що одним з найбільш реальних кандидатів на найвищий пост у Європі можна вважати колишнього британського прем’єр-міністра Тоні Блера та колишнього польського президента Алєксандра Кваснєвського.


Наша колега Ольга Бетко запитала оглядача часопису Ренату Голдірову, чи виправдані побоювання, що нова посада президента ЄС може призвести до створення наддержави?


Рената Голдірова: Так, ви праві, коли говорите, що були побоювання, що створення такої посади як президент ЄС та міністр закордонних справ ЄС, що вони символізуватимуть таку собі європейську наддержаву. Але насправді ці посади мають радше слабкі повноваження. За суттю посада президента ЄС - це не те, що президент в США. Так само це стосується й міністра закордонних справ ЄС. Президент Європейської ради, в якій представлені всі країни члени ЄС буде призначатися на два з половиною роки.



Можливе подовження повноважень ще на один термін - таким чином людина не зможе бути президентом ЄС більше аніж п’ять років. Повноваження будуть радше адміністративними - головування на засіданнях в ЄС, але виконавчих повноважень не буде. Щодо верховного представника у зовнішніх питаннях, то спочатку планувалося, що посада матиме назву - міністр закордонних справ ЄС. Але за наполяганням кількох країн назву було змінено на верховного представника. Вже це свідчить, що повноваження будуть не такими, як спочатку планувалося.


Але, звичайно, створення обох цих постів має сигналізувати зміцнення позицій Євросоюзу на міжнародній арені. Іноземних країнам має бути легше мати справу з Євросоюзом. Варто згадати фразу колишнього американського держсекретаря Генрі Кісінджера, який на питання про позицію Євросоюзу попросив назвати йому номер телефону міністра закордонних справ ЄС... Виглядає тепер, що коли хтось таки забажає поговорити з Євросоюзом про зовнішню політику тепер він матиме один чи два телефони...


Бі-Бі-Сі: Чи призведе це до зменшення європейської бюрократії? Чи буде скасовано посаду президента Єврокомісії і замінено президентом Євросоюзу?


Рената Голдірова: Ну, звичайно, метою нової угоди ЄС є спрямувати процес ухвалення рішень в ЄС в напрямку його поліпшення, в напрямку більшої гнучкості. Процес ухвалення рішень нині трохи задовгий, деякі питання, які мають затверджуватися на національному рівні, можуть проходити час від попереднього ухвалення до остаточного затвердження тривалістю в шість років! Це задовго! Для рішень треба згоду країн, з більшістю населення, окрім того зменшене право застосування вето. Посада президента Єврокомісії буде залишатиметься, до речі нинішній президент Єврокомісії Жозе Мануель Бароззу привітав створення посади голови Ради ЄС, тобто президента ЄС. Окрім того з 2014-го року буде скасовано принцип -- одна країна - один комісар ЄС. Усього буде 18 комісарів, а членів вже зараз більше.


Бі-Бі-Сі: Серед кандидатур на посаду президента ЄС називають і Тоні Блера, але наскільки це реально?


Рената Голдірова: Точно, ім’я Тоні Блера сплило завдяки французькому президентові Ніколя Саркозі і почали спекуляції на тему приходу Тоні Блера на європейську сцену. Але ви правильно сказали, що багатьма в Європі Тоні Блер сприймається як фігура суперечлива через вторгнення в Ірак в 2003-му році. Він беззастережно підтримував дії США. Та війна наклала тоді глибокий розкол всередині Євросоюзу. Це одне. Другою причиною дехто називає, те що представник Британії - країни багато в чому євро скептичної не може стояти на чолі ЄС. Ну й нарешті, Сполучене Королівство не бере участь у багатьох спільних проектах в Євросоюзі. З іншого боку його імідж як колишнього прем’єра Британії є дуже сильним і нині пан Блер має роботу - є посланцем квартету на близькому Сході.


Бі-Бі-Сі: А що стосується колишнього президента Польщі Алєксандра Кваснєвського?


Рената Голдірова: Ім’я колишнього польського президента Александра Кваснєвського пролунало, звичайно. Ну, але я наразі скептично до цього ставлюсь і не можу сказати, що його шанси. Я на разі не переконана, чи європейський Союз готовий поставити на чолі себе представника країн-нового члена ЄС. Не знаю, не знаю... Польща, також треба сказати, дещо послабила свої позиції в Брюсселі за уряду Качинських. Але, звичайно для питання подальшого розширення Євросоюзу кандидатура Александра Кваснєвського була би ідеальною.



 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект