НОВИНИ

15.10.2004 | Білорусь перед виборами в умовах диктатури
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Хороші новини з Білорусі надходять рідко. З цією тезою швидко погодилися всі учасники дискусії. Вони переконані, що вільних і чесних виборів у Білорусі не буде й цього року. Сигналів, що дають підстави для такого песимізму, достатньо вже зараз: опозиційні політики продовжують зникати, неурядовим організаціям заважають працювати, основні права людини, в тому числі свобода преси, суттєво обмежені. За таких обставин для суспільства дуже важливо отримувати неупереджену інформацію, каже Олег Манаєв, професор Інституту політичних та соціально-економічних досліджень, що в білоруській столиці Мінську:


”Через тотальну блокаду ЗМІ демократичні сили та незалежні вчені мають дуже мало можливостей розповісти правду населенню в нашій країні. Тому я обираю шлях через ”Німецьку хвилю” та інші джерела”.


У Білорусі є мільйони людей, які не підтримують курс президента, але все ж таки противники Олександра Лукашенка почувають себе в меншості, - каже Манаєв. Думка опозиції не цікавить білоруське керівництво, її не почуєш у мас-медіа, що перебувають під державним контролем.


Тому підтримка Заходу набуває особливого значення, - зауважували гості з Мінська. До білоруського народу не можна ставитися так само, як до президента Лукашенка, діалог треба обов”язково продовжувати, - вимагає Райнер Лінднер, член німецько-білоруського товариства. Депутат німецького бундестагу, соціал-демократ Уте Цапф, яка також є уповноваженою ОБСЄ з питань Білорусі, не має жодних ілюзій щодо закликів та допоміжних програм Заходу:


”Реально щось змінити не може поки що жодна з наших програм, ми можемо тільки ззовні підтримати неурядові організації”.


У ході дискусії експерти намагалися не малювати ситуацію в Білорусі занадто темнимни фарбами й звертали увагу також і на позитивні моменти. Так, - казали вони - вибори, можливо, буде зманіпульовано, але все ж таки спостерігачів від ОБСЄ пустили в країну і вони зможуть викрити махінації. Так, Олександр Лукашенко править авторитарно, але в країні з”явилися перші паростки активного громадянського суспільства. Так, незалежна преса зазнає тиску, але існують редактори, які швидше підуть у в”язницю, ніж замовчуватимуть правду про ситуацію в країні.


Під кінець учасники дискусії на ”Німецькій хвилі” дійшли спільного висновку: хороші новини з Білорусі таки є, навіть якщо їх часто доводиться шукати під мікроскопом. Саме тому Дітріх Шлеґель, представник міжнародної правозахисної організації ”Репортери без кордонів” наважився на обережно-оптимістичний прогноз:


”Саме тому ми не втрачаємо надію. Історія вчить нас, що й пан Лукашенко не вічно перебуватиме при владі, й тоді критично налаштовані журналісти зможуть сказати, що й вони долучилися до зміни старої системи. За це вони заслуговують на велику повагу”.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 497. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект