Делегація Європарламенту, яка наприкінці минулого тижня відвідала Україну, стурбована можливістю появи нової завіси між ЄС та Східною Європою.
„Це буде досить парадоксальна ситуація, якщо Туреччина з її менш європейським суспільством, ніж Україна, стане членом Євросоюзу, а Україна ні”, заявив євродепутат Йозеф Пініор на прес-конференції у середу у Брюсселі. Як відомо, євродепутати від Польщі перебували в Україні на запрошення Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції.
Віце-президент Європарламенту Януш Онишкевич (Група європейських лібералів та демократів) та європарламентар Йозеф Пініор (Партія європейських соціалістів) зустрічалися у ці вихідні зі штабами обох головних кандидатів на президентських виборах в Україні – лідера опозиції Віктора Ющенка і прем’єра Віктора Януковича, якого вважають „людиною президента,” повідомляє ПАП.
За словами Онишкевича, орієнтація Ющенка є ясною – він хоче пришвидшити дорогу України до ЄС та НАТО, а погляди Януковича „не є такими вже ясними.”
Як зазначив Пініор, для українських еліт проєвропейська опція є очевидна, однак після розширення ЄС в Україні вважають, що ЄС не подає виразного сигналу країні. Онишкевич уточнив, що горизонт 15 років для входження до ЄС для України видається занадто далеким.
Польські депутати зазначають, що тема Туреччини (початку переговорів з нею про вступ до ЄС) є надто дражливою для України. І буде парадоксально, якщо Туреччина за 10 років увійде до ЄС, а Україна ні.
Польський євродепутат Пініор висловився за те, щоб Європарламент виступив з політичними ініціативами на користь зближення ЄС з країнами Східної Європи, щоб на континенті не постала нова оксамитова завіса між ЄС та Східною Європою.
Депутати також оцінили українську виборчу кампанію як таку, що має антиамериканський характер, в якій Ющенка намагаються представити як „маріонетку в руках американців.” Вони також звернули увагу на те, що кампанія буде нечесною.
„Ющенко говорить про створення 500 виборчих дільниць для голосування в Росії. Вони будуть поза будь-яким контролем, бо там не буде спостерігачів”, поінформував Онишкевич.
Він також висловив побоювання, що під час кампанії або безпосередньо після її закінчення можуть бути використані війська, що, на думку Онишкевича, витікає зі проведеної нещодавно президентом Леонідом Кучмою зміни міністра оборони.
„Є побоювання, що якщо вибори не підуть за задумом штабу Януковича і президента, то можливо буде спроба визнання цих виборів недійсними”, зазначив Онишкевич і не виключив можливості використання військ у випадку проведення акцій протесту за результатами виборів. Ці побоювання Онишкевич пов”язує з інформацією про проведення 28 жовтня військового параду у Києві. „Як вже війська та танки увійдуть до міста, то невідомо, чи вони з того міста вийдуть”, додав він.
Водночас, Пініор додав, що Україна – це єдина країна в регіоні, де результати виборів неможливо передбачити, що свідчить про наявність „політичної конкуренції”.
|