НОВИНИ

03.04.2008 | Independent: Союзники ЄС об'єдналися проти Буша у питанні членства Грузії та України в НАТО
Джерело - Korespondent.net

Гордон Браун встав на сторону більш обережних європейських союзників і виступив проти президента США Джорджа Буша в питанні американської підтримки прийняття в Північноатлантичний Альянс двох колишніх радянських республік – Грузії та України, пише сьогодні британська газета Independent.


Independent: Союзники ЄС об'єдналися проти Буша у питанні членства Грузії та України в НАТО
Цей розкол може домінувати на самміті НАТО в Бухаресті в Румунії, а американський тиск здатний спровокувати наприкінці цього тижня кризу у відносинах з Володимиром Путіним, що готується залишити свою посаду російського президента, який дав чітко зрозуміти, що буде виступати проти членства в НАТО двох держав на російському кордоні.


На зустрічі перед формальним банкетом на самміті в Бухаресті Браун "мимохідь" приєднався до Німеччини і Франції в закликах до американського президента бути обачним. Браун дав зрозуміти, що він підтримує план дій з підготовки до членства в НАТО для Грузії й України в принципі, але не буде наполягати на його затвердженні на цьогорічному самміті.


Цього тижня Дмитро Медведєв, майбутній президент Росії, попередив, що членство в НАТО двох колишніх радянських республік може створити загрозу європейській безпеці.


І канцлер Німеччини Ангела Меркель, і французький президент Ніколя Саркозі – обоє присутні на самміті – виступають проти негайного затвердження плану дій з підготовки до членства в НАТО для цих двох держав, тому що в результаті НАТО має гарантувати, що у випадку нападу прийде до них на допомогу.


Учора Буш повторив свою точку зору: США вважають, що НАТО має затвердити кандидатури Грузії та України на членство в НАТО. Дії з підготовки до членства в НАТО можуть зайняти до 10 років, однак Буш чекає сигналу вже цього тижня.


Високопоставлені британські джерела визнали, що час прийняття в НАТО має важливе значення. "Ми агностики: якби був консенсус, ми б погодилися, але в даний момент ми не підтримуємо просування цього плану", – заявив один високопоставлений дипломат. Британські джерела вказали, що, на думку Брауна, якби з питання членства України і Грузії в НАТО була би згода, що влаштовувало б всіх, "він зайняв би передову позицію, як Америка", але шанс на досягнення консенсусу на самміті НАТО невеликий.


Після прибуття в Бухарест Меркель підтвердила, що обидві країни мають мати перспективу стати членами НАТО, однак у даний момент не час затверджувати план дій з підготовки до членства в НАТО, і в цьому головне розходження в поглядах Німеччини і США.


Джерело, близьке Брауну, спростувало припущення, що Путін використає свою промову на останньому засіданні НАТО, щоб "порисуватися" на прощання. Путіна, що залишається за Медведєва прем'єр-міністром, матиме ще "багато великих шоу", зауважило джерело.


Михайло Саакашвілі, президент Грузії, попередив, що фактичне надання Росії права вето у питанні вступу в НАТО стане потуранням Росії. Тим часом обережність Брауна підтримав колишній британський міністр закордонних справ від партії торі сер Малколм Ріфкінд, який заявив: "Мова не про те, щоб раптом не засмутити росіян. Москва не має права вирішувати, хто буде чи не буде членом НАТО. Мова про те, щоб зберегти альянс у якості чинного оборонного союзу, а не просто політичного альянсу. Ставка висока, і на це вагомі підстави".


Очевидно, варто очікувати, що прем'єр-міністр Британії дистанціюється від Буша, з огляду на те, що президент-республіканець залишить свою посаду цього року, однак Браун непохитний у намірі підтримувати близькі відносини і зі США, і з Росією. Упродовж наступних декількох тижнів він повинний відвідати Вашингтон, щоб підкреслити важливість альянсу.


Проте, головною турботою Брауна, залишається світова банківська криза, що кидає тінь на всі аспекти самміту НАТО.


Минулого вечора на самміті не удалося домогтися прогресу в питанні членства в НАТО Македонії, що, як очікувалося, одержить запрошення приєднатися до альянсу разом з Хорватією й Албанією. Греція погрозила заблокувати членство Македонії, якщо не буде урегульований диспут навколо назви країни. Прес-секретар грецького МЗС заявив минулого вечора, що, на його думку, в альянсу на це питання не так багато часу. Греція виступає проти членства колишньої югославської республіки в НАТО, тому що Македонією також називається північну грецьку провінція, що, на її думку, має на увазі територіальні претензії.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект