Такого в історії відносин Євросоюзу та Китаю ще не було. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу у супроводі дев'яти членів Єврокомісії здійснюють візит до Пекіна.
На порядку денному питання дотримання прав людини, торгівельні відносини та захист клімату. Через осуд заворушень у Тибеті та хвилю протестів під час естафети олімпійського вогню, відносини між Китаєм та ЄС нині достатньо напружені. Баррозу опинився у непростій ситуації: він мусить балансувати між моральним обов'язком вимагати дотримання прав людини в Китаї та економічними інтересами Європи, яка зацікавлена у співпраці з Піднебесною. Права людини – найважливіше, пообіцяв президент Єврокомісії перед від’їздом:
«Це є підставою, щоб більше їздити до Китаю, обговорювати з їхньою владою питання дотримання прав людини і ситуацію в Тибеті. І я маю намір це здійснити».
У питанні дотримання прав людини Європа мусить вдатися до тиску, вважає експерт організації Міжнародна Амністія Сюзі Денісон:
«Йдеться про свободу преси, право китайських активістів звертатися по захист в разі порушень прав людини. Незалежно від того, чи пов'язано це з олімпійськими іграми, чи ні. Йдеться також про реформу судочинства, скасування виправно-трудових закладів і про смертну кару».
Утім, можливості дипломатії у відносинах з Китаєм досі не вичерпалися, наголошує Баррозу:
«Наша політика полягає у позитивному підході до Китаю. Ситація з дотриманям прав людини нас дуже турбує і ми будемо дуже часто про це вести мову з Китаєм».
У центрі уваги й інші важливі питання, зокрема, захист клімату, вимоги безпеки до товарів, виробництво піратської продукції, важливі торгівельні питання. Протести повинні поєднуватися зі стратегією, яка спонукає Китай оглядатися на міжнародну спільноту, - вважає єврокомісар з питань торгівлі Петер Мандельсон. На його переконання, міжнародна політико-економічна ізоляція Пекіна була би катастрофічною як для Китаю, так і для Євросоюзу.
|