НОВИНИ

13.05.2008 | Євросоюз висловлює Грузії підтримку, але не більше
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Упродовж кількох днів Тбілісі відвідує вже друга делегація європейських політиків. Сьогодні до Грузії прибули міністри закордонних справ Словенії, Швеції, Польщі і Литви. Грузинська влада хотіла б інтерпретувати це як явну підтримку з боку ЄС у її протистоянні з Росією у гарячих регіонах Південної Осетії та Абхазії, але група європейських міністрів схильна більше вести мову про наступні парламентські вибори в Грузії, ніж про грузинсько-російський конфлікт.



Cам факт прибуття Дмитра Рупеля, Карла Більдта, Радека Сікорського і Петраса Вайтієкунаса до Тбілісі є дипломатично вдалим для Грузії. Адже це відбувається на фоні попереджень Тбілісі про небезпеку нарощування Росією її воєнних сил в Абхазії, що призвело Грузію й Росію майже на межу війни. Хоча, з іншого боку, візит міністрів закордонних справ чотирьох країн ЄС має свій чіткий сигнал: підтримка ЄС має свою ціну і конкретні параметри.



Усі 27 країн ЄС підтримують територіальну цілісність Грузії і прагнуть мирного розв’язання конфліктів в Абхазії та Південній Осетії, і це применшує теплоту ставлення Брюсселя до Москви. Але, з іншого – Грузія далекий і невипробуваний партнер, грузинські європейські амбіції – це головний біль для Європи. Ніхто в ЄС не буде будь-якою ціною підтримувати Грузію на шкоду стратегічним стосункам із Росією, яка є головним енергетичним постачальником Європи.


ЄС переймається і виборами до грузинського парламенту


Двоїстість позиції ЄС відчутна і у словах Карла Більдта, міністра закордонних справ Швеції, які він сказав напередодні прибуття з Вільнюса до Тбілісі: «Сам факт, що ми сьогодні рано-вранці відлітаємо до Тбілісі, щоб зустрітися з керівництвом Грузії, пов’язаний не лише з тим, що ми хочемо їм довести (і зокрема, я, як глава Комітету міністрів Ради Європи) наскільки важливо дотриматися європейських стандартів у грузинських парламентських виборах, що наближаються, та разом з тим висловити нашу солідарність із Грузією стосовно територіальної цілісності цієї держави».


Більдт уникнув посилань на ЄС, оскільки міністри говорять у Тбілісі від імені своїх країн, а не від Євросоюзу. Перед цим, 9-10 травня Грузію відвідали чиновники ЄС із Європейської Kомісії, Ради міністрів і від нині головуючої в ЄС Словенії. Але це були не міністри.


Євросоюз очікує переговорів із Росією щодо нової стратегічної угоди про партнерство і перед відльотом до Тбілісі чотири згадані міністри ще у Вільнюсі оприлюднили спільну заяву про те, що Литва знімає своє вето на ці переговори у російському Ханти-Мансійську 26 червня.


Так що нинішній візит не можна розглядати, як якусь суттєву підтримку Грузії в її конфлікті з Росією. Тим більше, що Європа має серйозні побоювання стосовно самих грузинських виборів 21 травня, з приводу ситуації в грузинських ЗМІ та загострення протистояння між опозицією і місцевими органами влади напередодні виборів.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект