НОВИНИ

02.11.2004 | Героїчні спроби українців на шляху демократії
Джерело - Українська служба ВВС

"Виграти Україну". Під таким заголовком "Файненшел Таймс" вміщує редакційну статтю в якій це видання висловлює свою позицію щодо президентських виборів.



В той час як підзаголовок до статті лунає так: "Опозиція має чинити опір спробам влади вкрасти вибори".


Нечесний раунд


"Перший раунд ключових президентських виборів, що відбулись в Україні в неділю важко назвати вільним і чесним",- проголошує на початку статті "Файненшел Таймс", яка пише, що передвиборча діяльність засобів масової інформації була упередженою, вони діяли на користь Віктора Януковича, провладного кандидата, якого підтримує авторитарний президент Леонід Кучма та його оточення. Як вважає "Файненшел Таймс" голосування було позначене поширеними фальсифікаціями.


І як продовжує далі газета:


"Попри це Віктор Ющенко, головний кандидат від опозиції, виграв достатню кількість голосів для того, щоб показати, що він має шанс виграти, коли обидва кандидати будуть змагатись в повторному турі 21 листопада. Голосуючи в більшій кількості, ніж на це сподівалась влада, українці перетворили вибори на справжнє змагання."


Український контраст


"Файненшел Таймс" зазначає, що не може бути більшого контрасту з іншими державами колишнього Радянського Союзу. Газета вважає, що лише маленькі балтійські республіки, які зараз стали членами Європейського Союзу, проводили справжні вибори. В інших країнах, нагадує "Файненшел Таймс", панує авторитарне правління. Особливо це стосується Росії де президент Владімір Путін задушив потенційні джерела незгоди, пише "ФТ". Враховуючи ці стандарти, підкреслює газета, спроби українців йти по дорозі демократії є героїчними.


Проте, як вважає "Файненшел Таймс":


"Влада і далі має силу для того, щоб повернути повторний тур на користь пана Януковича. Вона контролює засоби масової інформації, виборчий механізм і сили безпеки. Це підтримується великим бізнесом України та Росії. Пан Путін відкрито та особисто втрутився підтримуючи пана Януковича в телевізійному інтерв"ю, яке показали в цілій Україні."


Народ - єдина зброя Ющенка


На тлі цього, як вважає "Файнешел Таймс", єдиною зброєю Віктора Ющенка є народна підтримка. Для того, щоб перемогти , наголошує британська газета, він має отримати переважну народну підтримку. Газета зазначає, що влада може спотворити результати в розмірі десяти відсотків. А отже, вважає "Файненшел Таймс" саме з такою перевагою має виграти Віктор Ющенко.


Це важко, але не можна сказати, що це неможливо, додає "Файнешел Таймс".


"Віктор Ющенко має закликати своїх прихильників вийти на вулиці на мирні демонстрації. Але, він має поводити себе обережно для того, щоб не надати можливості безжальному пану Кучмі найменшої нагоди для насильницького придушення. Пана Ющенка очікує важка гра. Якщо вона стане агресивною - будуть втрати життя. Надмірна обережність призведе до втрати нагоди",- вважає "ФТ".


 


Ставки дуже високі, наголошує "Файненшел Таймс". Газета вважає, що пан Ющенко забезпечить лібералізацію і наблизить Україну до Заходу і ЄС. В той час як на думку британського видання пан Янукович посилить авторитарний статус-кво і вплив Росії.
"Файненшел Таймс" наголошує, що перемога Ющенка буде доброю для Заходу, в той час як перемога Януковича - для Росії.


  


Редакційна стаття "Файнешел Таймс" завершується таким висновком:


"Захід має посилити заклики про вільні та чесні вибори. Однак він не має перегинати палицю. Пан Ющенко не виграє, якщо його сприйматимуть як агента заходу. Сила запровадження політичних змін, як це і має бути, залишається за виборцями.


Порушення


"Файненшел Таймс" також вміщує статтю свого кореспондента з Києва, який зазначає, що західні спостерігачі скритикували пербіг виборів назвавши їх "кроком назад" в той час як Вашингтон відзначив "значні порушення".


"ФТ" провадить далі:


Офіційні представники штабу Віктора Ющенка та незалежні спостерігачі всередині країни звинуватили владу в систематичному спотворенні результатів в регіонах де пан Янукович мав більшу підтримку та перешкоджанні виборцям в областях де пан Ющенко був фаворитом.


Референдум про майбутнє України


Інша британська газета - "Таймс" також вміщує докладну розповідь про перебіг виборів та пише, що йдеться не лише про пошук наступника президента Кучми. На думку цього видання вибори розглядаються як референдум про те, що чи має нація населення якої складає 48 мільйонів людей, піти разом зі своїм колишнім правителем - Росією, чи ж почне рухатись в напрямку Заходу.


"Таймс пише:"Віктор Янукович каже, що опозиція намагається повалити уряд за допомогою західної підтримки і попереджає людей, що вони не мають брати участь в протестах."


"Таймс наводить також висловлювання Юлії Тимошенко, яка сказала, що збирається оскаржувати результати виборів в суді. Однак, пише "Таймс", пан Ющенко впродовж дня мовчав, проголосивши вранці після виборів, що демократія перемогла.


А "Індепендент", як і багато інших британських газет, також пише про позицію іноземних спостерігачів, які після виборів зокрема заявили, що найбільші порушення міжнародних стандартів виборів мали місце за декілька місяців до виборів, коли уряд заблокував доступ опозиційного кандидата до засобів масової інформації та використовував державний апарат для створення перешкод кампанії Віктора Ющенка. Спостерігачі також скритикували Центральну виборчу комісію за ставлення до скраг. Багато прихильників опозиції виявили, що їх не було включено до виборчих списків.


В "Індепендент" є також стаття з Бєлграда в якій розповідається про рух "Отпор". В статті твердиться, що Центр ненасильницького спротиву, що розташований в Бєлграді, готував активістів в Україні, які, як твердить "Індепендент" хочуть повалити власних автократів. Газета нагадує що рух "Отпор" виступав у якості радника в Грузії, де минулого року мирними засобами було повалено президента Едуарда Шеварднадзе. "Індепендент" нагадує, що минулого місяця члена Центру ненасильницького спротиву Александра Марича не пустили в Україну.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект