НОВИНИ

04.11.2004 | Стосунки США з Україною після виборів.Деякі прогнози
Джерело - Українська служба ВВС

Україна, так само як і решта світу, чекала на оголошення офіційних результатів американських президентських виборів.



У той час, як американський посол в Україні твердить, що на подальших стосунках між Києвом та Вашингтоном позначаться не американські, а українські президентські вибори, представники обох фаворитів українських перегонів мають різні очікування від голосування в США.


Експерти кажуть, що під час виборчої кампанії як Джордж Буш, так і Джон Керрі продемонстрували наміри приділяти дещо більше уваги внутрішнім процесам в Україні.


Київські журналісти - за демократа


105 голосів за сенатора Керрі, 32 за президента Буша, по 6 голосів за Ральфа Нейдера та інших політиків, що не мають американського громадянства - такими стали результати жартівливого голосування у Києві.


Американське посольство в день виборів провело традиційну ранкову зустріч, під час якої українські політики та журналісти можуть спостерігати за підрахунком голосів на виборах в США, а також віддати свій голос за кого-небудь; ці результати, звичайно, не враховуються.


В цьому несерйозному голосуванні можуть брати участь і українські громадяни, а якщо комусь не подобаються кандидати, вказані в бюлетені, то можна вписати "свого" кандидата, чим і скористалися журналісти.


Справжні вибори "не змінять стосунків"


Що ж до результатів справжнього голосування на президентських виборах в Сполучених Штатах, то, як твердить американський посол в Україні Джон Гербст, вони загалом не змінять стосунки Києва та Вашінгтона.


Змін у ставленні адміністрації нового американського президента до України слід чекати за підсумками виборів в самій Україні, каже Джон Гербст, проте наголошує, що для Вашингтона важливо не хто виграє, а як виграє.


При цьому посол США заявив, що офіційний Вашінгтон підтримує всі ті зауваження, які пролунали після першого туру українських виборів від спостерігачів ОБСЄ, ЄС та НАТО.


“Впродовж останніх місяців Україну відвідало багато представників діючої адміністрації США, так само як і представників демократів, - сказав він. - На мій погляд, між демократами і республіканцями є певна згода щодо того, якою має бути американська політика по відношенню до України.
Ця політика має на меті покращити стосунки, але водночас ми і надалі наголошуватимемо на важливості розбудови демократії в Україні, незалежно від того, чи залишиться президентом пан Буш, або ж новим президентом буде обрано пана Керрі.
Я гадаю, що наші стосунки могли б суттєво покращитися у разі, як українські вибори завершаться вільно і чесно. Це залежатиме не від того, хто буде обраний наступним українським президентом, а як відбудеться це обрання.”


Андресюк не очікує змін в кожному разі


Водночас заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, і представник сили, що активно підтримує кандидата від влади на українських виборах, Борис Андресюк каже, що не очікує кардинальних змін у ставленні офіційного Вашінгтона до Києва після президентських виборів в США.


Пан Андресюк мотивує це тим, що політика Білого Дому є спадковою, і не змінювалася після попередніх змін у керівництві цієї держави:
“Політика не зміниться, тому що політика таких держав, як Сполучені Штати, із сталою демократією, не визначається зміною однієї людини, навіть першого керівника. Політика виробляється такими державами не один рік, і навіть не за два. Тому суттєвих змін стосовно України не буде.”


Тим часом голова іншого парламентського комітету, який опікується зовнішньою політикою, Борис Тарасюк, який представляє політичні сили, що підтримують на український виборах кандидата від опозиції, каже, що американська політика стосовно Україні має неодмінно змінитися.


“Американська адміністрація буде робити перегляд своїх взаємин з Україною. Це об'єктивний процес.
Але не стільки результати виборів у Сполучених Штатах будуть впливати на характер україно-американських взаємин, скільки результати другого туру президентських виборів в Україні, - сказав він. - Якщо переможе кандидат від влади, то ми можемо очікувати перегляду всих взаємин, - навряд чи Україну будуть розглядати як потенційного кандидата на вступ до НАТО, і навряд чи ми можемо очікувати на серйозні прориви у взаєминах із США.
В разі перемоги кандидата від демократичних сил ми можемо очікувати серйозного, глибокого, перегляду характеру взаємин між україною і США.”


Жорсткі заяви


Професор Києво-Могилянської Академії Олексій Гарань каже, що останнім часом і команда Джорджа Буша, і Джона Керрі, демонстрували зацікавленість у подіях в Україні і робили досить жорсткі заяви, які показують, що це зацікавлення залишиться і після того, як вибори в США будуть завершені.


“Якщо говорити про команду Буша, то вона сформулювала достатньо жорстку позицію стосовно демократичності виборів в Україні напередодні першого туру українських виборів.
Мені здається, якщо Буш переможе, то Сполучені Штати дотримуватимуться цієї позиції достатньо послідовно.
Демократи, порівняно із адміністрацією Буша, будуть приділяти більше уваги демократичним процесам, не тільки в Україні, але й в інших державах.
Вони шукатимуть більше партнерства з європейцями, а європейці досить критично ставляться до того, що відбувається в Україні.
Тобто в обох випадках США буде уважніше ставитися до внутрішніх процесів в Україні.”


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект