ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

09.05.2023 | Ядерна зброя Росії в Білорусі, фактичне повернення силової архітектури минулого та абсолютний параліч НАТО
Олексій Коломієць - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Коли російська ядерна зброя буде розміщена на території Білорусі, тільки тоді розкриється справжня, сучасна геостратегічна картина Європи. Ми не знаємо точно, чи стратегічні аналітики Кремля знали про саме такий хід подій, але ми знаємо точно, що вони бажали цього. І, скоріш за все, вони знали та усвідомлювали, що це викличе стан, близький до істерії в НАТО. Та головне, у Кремлі знали, що НАТО у відповідь, робити, фактично, нічого не буде.

Так, були дуже серйозні провали щодо оцінок та перспектив наслідків виходу Росії з Договору про звичайні сили в Європі, що призвело до трагедії в Грузії у 2008 році. Але, саме Обама та його найближче оточення, включаючи Байдена, Блінкен, Керрі та Саллівана, зробили все, аби розверзлася нинішня геостратегічна катастрофа. У 2011-ому саме вони підписали із Кремлем вбивчий START – III, який Путін, фактично, розірвав зараз. Розірвав, тому що не міг не розірвати. Такою є логіка силової політики, яку ніхто не відміняв. А Білий дім Байдена впав до стану повного ступору, що не є, в принципі, небезпечним. Небезпечно може по-справжньому розпочатися тоді, коли Кремль почне вимагати «нового START» вже виключно на своїх умовах.

Так, Трамп оголосив про вихід США із Договору про ракети малої та середньої дальності. І він зробив це абсолютно правильно. І саме Кремль та Путін самі впали тоді до стану істерії, тому що знали, чим все це для них загрожує. Але, та істерія тривала недовго, лише до окупації Білого лому Байденом та миттєвої пролонгації злощасного START – III. Фактично, шлях до повернення силової архітектури, яка існувала за часів СРСР, був відкритий. Залишалося лише чекати, аби побачити, де буле сконцентрований новий «ядерний кулак» Росії. Та, в принципі, у Путіна й не було особливого вибору – Білорусь.

Ядерні ракети Кремля в Білорусі, які з’являться там вже через декілька тижнів, якщо вони вже там не розміщені, будуть спрямовані не проти України. Вони будуть спрямовані, в першу чергу, прямо проти Польщі, Прибалтики та Скандинавії, а опосередковано, проти НАТО. Дійсно, мова зараз йде про тактичну ядерну зброю. І знову таки ж, це лише питання часу для того, аби Кремль оголосив, що на території Білорусі також будуть розміщені й стратегічні ядерний сили Росії. Якщо START – III “помер”, то чому тоді стратегічні ядерні ракети не можуть бути розміщені там, де Росія вважає за потрібне та необхідне? І не підіймайте зайвих питань на кшталт: «А що скаже Лукашенко?». Мінський диктатор не скаже нічого. У нього лише одна місія – виконувати накази Путіна.

У червні 2023 року Європа, а в принципі, і цілий трансатлантичний простір, повернуться туди, куди вони так сильно не бажали повертатися. І саме в цьому полягає найбільша небезпека. Саме з цього впливає висновок, що ані НАТО, ані США, нічого робити не будуть, аби захистити союзників проти величезної небезпеки, яка нависне над тими союзниками з території Білорусі. Лякає не мовчання Альянсу, це очікувано. Лякає мовчання Варшави, Риги, Вільнюса, Таллінна, Хельсінкі.

Схоже, що саме до Вільнюського саміту НАТО Путін може оголосити про дуже потужний ультиматум тоді, коли вже його ядерні ракети будуть встановлені на оперативне чергування на білоруській території. І що найбільш небезпечно, НАТО та США Байдена можуть піти на виконання того, нового ультиматуму, що зараз насувається. Питання в тому, а чи зможуть Польща та інші протистояти? І чи зрозуміють вони, що без України такий спротив вчиняти буде дуже важко? Величезна складність у тому, що в Києві ті, хто цього абсолютно не розуміє, це у найкращому випадку.

До сих пір важко збагнути, чому Путін та Кремль вирішили першими напасти на Україну? Аналітичні доповіді трирічної давнини ясно вказували на те, що легкою жертвою Кремля могли стати саме Прибалтійські держави. Та змінилося щось з того періоду? Мало що, окрім двох епізодів – війни проти України та окупації Білорусі. А все інше в Європі по-старому.


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект