НОВИНИ

15.11.2004 | Виборчий процес в Україні: для усунення недоліків залишився тиждень
Джерело - Радіо "Німецька хвиля "

До другого туру президентських виборів в Україні залишився один тиждень. Тобто, ця колишня радянська республіка має ще сім днів для виправлення помилок, допущених під час передвиборної кампанії та в день голосування 31 жовтня. Тоді, можливо, їй вдасться уникнути, як говорять німецькі коментатори, ”білорусизації” політичного процесу.


 В зв”язку з цим ми вирішили ще раз нагадати про ті недоліки, на які вказують спостерігачі від Європейського союзу, НАТО та Організації з безпеки й співпраці в Європі.


Уже наступного дня після голосування 31 жовтня представники ОБСЄ, ЄС та НАТО були змушені констатувати порушення під час виборів в Україні цілої низки демократичних стандартів.


Говорить координатор місії ОБСЄ Брус Джордж:


”Виборчий процес справді засвідчив просування країни в зворотньому напрямку, якщо порівнювати із ситуацією навколо виборів 2002-го року. Державні засоби масової інформації розповідали передусім про чинного прем”єр-міністра. Крім того, ми помітили втручання державної адміністрації у виборчий процес.”


Міжнародні спостерігачі критикують таким чином нерівність шансів, які мали кандидати під час передвиборної боротьби. Як вже неодноразово зазначалося, критику спрямовано на використання Віктором Януковичем адміністративного ресурсу та подання в ЗМІ однобічноїї інформації. Посол ОБСЄ в Україні Ґеерт Аренс вказує ще й на інші проблеми:


 


”Виборче законодавство не передбачає, наприклад, можливостей для акредитації на виборчих дільницях незалежних спостерігачів. Крім того, є низка інших речей, які свідчать про нехтування найпримітивнішими нормами, коли раптом літаку одного з кандидатів не дають дозвіл на посадку, пояснюючи це постійним туманом або ремонтними роботамиі. Отже, тут щось ненормально."


Серед найголовніших недоліків, які спостерігачі помітили в день голосування, Ґеерт Аренс назвав проблеми навколо списків виборців. Ці списки ніхто не актуалізував. Чимало людей не знайшли себе в них і таким чином не змогли проголосувати. За оцінками Комітету виборців України, близько десяти відсотків українських громадян таким чином було позбавлено права голосу.


Тамара Ґалло, представниця Українського конгресового комітету Америки, вважає, що неповні списки – це наслідок не тільки порушень з боку офіційних структур. Нагадаємо, що Український конгресовий комітет Америки мав на президентських виборах близько 200 спостерігачів:


”Судячи з усього, проблеми зі списками виборців виникли в усіх регіонах. З одного боку, це справді адміністративна проблема, а з іншого – виборець і сам мав би перевірити, чи його прізвище занесено до списку. Щоправда, чимало людей цього просто не знали, оскільки про це стало відомо майже безпосередньо перед виборами. Ну, а коли не могли проголосувати, скажімо, цілі студентські гуртожитки, де проживає двісті – триста осіб, то звичайно твердження про те, що тут начебто йшлося тільки про технічну проблему, викликають сумнів.”


Незважаючи на серйозні недоліки, спостерігачі все ж таки утрималися від того, аби повністю відмовитися визнати голосування. Як би там не було, але українці, навідміну від білорусів, вибір мали вибір. Крім того, жителі України, особливо молодь, продемонструвала свою політичну активність і прагнення до демократичних змін.


Міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, ЄС та НАТО не тільки критичну оцінили перебіг голосування, але ще й висловили цілу низку порад, аби в майбутньому Україна могла уникнути таких помилок: йдеться про забезпечення рівного доступ усіх кандидатів до засобів масової інформації, дотримання українського законодавства та міжнародних стандартів, про невтручання адміністративних структур у виборчий процес, про ретельне розслідування всіх порушення. Однак навіть посол ОБСЄ Ґеерт Аренс сумнівається в тому, що ці поради матимуть якийсь вплив на перебіг другого туру голосування, який має відбутися 21 листопада:


”Сподіваюсь, що вони вивчать наш звіт. Але я вже неодноразово говорив про все це впродовж останніх двох місяців. У відповідь нам доводилося чути, що державне телебачення має ж розповідати про діяльність прем”єр-міністра.”


 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект