НОВИНИ

20.05.2005 | Колишній посол США: Андіжан спричинили не ісламісти
Джерело - Українська служба ВВС

Колишній посол США до Узбекистану заперечує твердження про те, що відповідальність за смерть цивільних в Андіжані минулого тижня лежить на бойовиках.



Джозеф Пресел був призначений американським послом до Узбекистану в листопаді 1997-го року і через місяць після призначення він зустрічався з президентом Карімовим, вручаючи йому свої вірчі грамоти. Пан Пресел був послом у Ташкенті майже 3 роки.


Тероризму не було


Ось якою є думка Джозефа Пресела щодо причин подій в Андіжані.


"Я думаю, що події в Андіжані - які були абсолютно трагічними - не були діями будь-якого ісламістського тероризму, чи ісламського фундаменталізму, а радше нездатністю чи небажанням узбецького уряду проводити економічні та політичні реформи, які б заспокоїли пересічних узбеків. У будь-якому випадку я не думаю, що узбецька влада злякається цього разу, і я не бачу жодної причини, чого б їм не вдалося відновити порядок, принаймні на короткий час. А довготермінові наслідки цих подій, безумовно, абсолютно невідомі".


У разі як напруженість пошириться на інші райони східної частини Узбекистану, чи вдасться узбецький уряд знову до застосування сили? Колишній посол США в Узбекистані Джосеф Пресел так не думає.


"Я не знаю. Я не думаю, що будуть нові безпорядки. Фергана - найбільш консервативна частина Узбекистану, в здебільшого ізольована від решти країни - досить унікальна, і на мою думку, найбільш імовірно, що у випадкку з Узбекистаном всі намагатимуться тихо сидіти й аналізувати. Я не думаю, що ситуація розвиватиметься так як це було в Киргизстані, коли пан Акаєв залишив сцену".


"Карімов не є демократом"


Що думає колишній американський посол про президента Іслама Карімова, якого він добре знає?


"Я його досить поважаю. Він вмілий політик. Він дуже розумний і жорсткий. Він - продукт надзвичайно патріархального суспільства - в якому з великою повагою ставляться до влади. Це традиційна узбецька риса, яка також є продуктом репресивної радянської системи. Він не є демократом".


Але, як каже пан Пресел, президент Карімов дедалі більше віддаляється від сьгоднішніх реалій.


"Він керував Узбекистаном, коли розпався Радянський Союз, і став президентом. Він старіє і з часом стає дедалі більш ізольованим від реалій сучасного Узбекистану. Я думаю, що він зараз гірше поінформований, ніж колись. Він не є людиною, яка б могла одягти старий плащ й темні окуляри і сидіти десь на вокзалі в Ташкенті, уважно дослухаючись до того, що робиться довкола".


Після терористичних нападів у США у вересні 2001-го року Узбекистан здобув прихильність Вашингтона, дозволивши розмістити на своїй території американську військову базу. Критики кажуть, що США підтримує стосунки з керівництвом сумнівних демократичних стандартів просто тому, що це керівництво допомагає йому у війні з тероризмом.


Пан Пресел з цим не погоджується. Водночас, він застерігає, що у разі як населення Узбекистану й надалі намагатимуться вгамувати за допомогою насильства, то в тій країні вкоріняться войовничі ісламісти.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект