НОВИНИ

20.12.2005 | HRW знайшла секретні в’язниці США під Кабулом
Джерело - Korespondent.net

Правозахисна організація "Human Rights Watch" (HRW) опублікувала в неділю, 18 грудня, новий звіт про так звані секретні в’язниці, які організувало Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США за межами країни.


 


У доповіді заявлено, що принаймні до кінця минулого року в Афганістані діяв підпільний центр для утримання підозрюваних у тероризмі.


Дані правозахисників ґрунтуються на свідченнях восьми в’язнів американської військової бази Гуантанамо, які оприлюднили їхні адвокати. Цих людей заарештували за звинуваченням у тероризмі в період із 2002 по 2004 роки в різних країнах Азії та Близького Сходу. Потім їх доправили літаками в американську в’язницю під Кабулом.


Відповідно до свідчень, в’язнів у цій в’язниці піддавали всіляким тортурам. Зокрема, їх тижнями тримали в камері без світла, не давали їжі, змушували слухати гучну музику – реп і важкий метал, а також били на допитах американські слідчі.


В’язні кажуть, що їх приковували до стін.


"Керували в’язницею, можливо, співробітники ЦРУ США", – сказано в заяві правозахисників. Як зазначає правозахисна організація, в’язницю, яку ще називали "темною", закрили після того, як кількох її в’язнів перевели в головний накопичувач полонених недалеко від авіабази Баграм наприкінці 2004 року.


За інформацією, отриманою від адвокатів, ніхто з полонених (серед них громадянин Ємену й ефіоп, що виріс у Великобританії) не пробув у в’язниці під Кабулом за одне відвідування більше як шість тижнів.


У відповідь на новий звіт HRW представник ЦРУ заявив лише, що співробітники Центрального розвідуправління не вдаються до тортур проти в’язнів у в’язничних центрах.


Скандал навколо "чорних точок" ЦРУ вибухнув після публікації в газеті "The Washington Post". У статті заявлено, що за чотири роки, що минули після терактів 11 вересня, ЦРУ створило цілу мережу таємних в’язниць на території щонайменше восьми країн світу, серед яких є і держави Східної Європи.


У них нібито утримували підозрюваних у причетності до міжнародного тероризму.


Незабаром правозахисна організація "Human Rights Watch" оголосила, що ймовірність існування таких в’язниць висока, зокрема, у Польщі та Румунії.


Ця інформація викликала широкий резонанс у ЄС, і для розслідування цих даних було навіть створено спеціальні комісії.


Минулого тижня Рада Європи дійшла висновку, що є підстави для повідомлень про те, що Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США викрадало і незаконно перевозило через європейські кордони підозрюваних у тероризмі.


Рада Європи провела власне розслідування з цього приводу. Його очолював швейцарський сенатор Дік Марті, котрий у вівторок, 13 грудня, надав письмову доповідь комісії Ради Європи з прав людини.


Пізніше голови всіх політичних груп Європейського парламенту дійшли принципової згоди про створення комісії для перевірки повідомлень про існування в Європі таємних в’язниць американської розвідки.


Як стало відомо раніше, виконавчий директор впливової правозахисної організації "Human Rights Watch" Кеннет Рот оголосив, що в’язнів із секретних американських в’язниць у Польщі та Румунії вивезли з цих країн незадовго до початку візиту в Східну Європу держсекретаря США Кондолізи Райс.


Раніше аналогічну інформацію, посилаючись на свої джерела, оприлюднив американський телеканал ABC. Він також назвав імена в’язнів, котрих тримали у в’язницях Румунії та Польщі.


Під час свого візиту до Європи на початку грудня держсекретар США Кондоліза Райс "розвіяла сумніви" ЄС и НАТО щодо цього питання. Виразнішої відповіді від Вашингтона Європа досі не отримала.


Пауелл: Європа лукавить


Водночас, колишній держсекретар США Колін Пауелл вважає, що представники влади Європи кажуть неправду, стверджуючи, що не знали про перевезення підозрюваних у причетності до тероризму.


Після того, як кілька тижнів тому спалахнув скандал, керівництво цілої низки країн, де нібито приземлялися секретні літаки ЦРУ, заявило, що не мало інформації про це.


Як заявив Пауелл в інтерв’ю Бі-бі-сі, практика перевезення людей туди, де не діють американські закони, не є "ні новою, ні незнайомою" для "більшості моїх європейських друзів".


Пауелл вважає, що у Вашингтона склався не найкращий моральний вигляд.


"Ми створили враження, що є обособленцями, яким байдуже, що про них думає решта світу. Я не думаю, що це правильне враження", – заявив Пауелл.


В інтерв’ю Бі-бі-сі колишній держсекретар також поділився своєю думкою про розвіддані, що стали виправданням для вторгнення США в Ірак.


"Я був глибоко розчарований тією інформацією, яку розвідка надала мені та всім решті. А найбільше мене засмутило те, що в розвідці були люди, котрі висловлали сумніви в зв’язку з деякими джерелами цієї інформації, але ці сумніви так і не було до нас донесено", – сказав Пауелл.


Розчарування колишнього американського держсекретаря стосується не лише розвідданих, на підставі яких велася підготовка до вторгнення в Ірак, але і того, як розвивалися події в Іраку вже після початку війни.


Разом із тим, колишній держсекретар вважає, що якщо американські війська незабаром підуть із Іраку, це буде "трагічною помилкою".


На його думку, хоча кількість військ США в Іраку не може довгий час лишатися такою, як нині, присутність американських сил в Іраку буде необхідною впродовж іще кількох років.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект