НОВИНИ

15.03.2006 | Фонд Карнегі видав книгу про “помаранчеву революцію” в Україні
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

“Революція помаранчевого кольору” (Revolution in Orange) – такою є назва нової англомовної книги, що видана американським Фондом Карнегі, та присвячена “демократичному прориву” в Україні у 2004 році. Дванадцять авторів зі США, України, Росії та Європи аналізують у ній різні аспекти українських політичних баталій – від стратегії демократичноїх опозиції, до ролі громадянського суспільства, діяльності ЗМІ та впливу іноземних держав.



Хоча “помаранчева революція” надихнула демократичних активістів в інших державах світу, її наслідки для України залишаються незрозумілими. Про це під час презентації у Фонді Карнегі говорив один з редакторів нової книги, професор політології Стенфордського університету Майкл МакФол. На його думку, в Україні не відбулося таких докорінних змін, що сталися у Польщі після перемоги “Солідарності”. Водночас, МакФол уважає, що Україна не обов”язково приречена на долю Філіпін, де через двадцять років після жовтої революції “сили народу” зміни й досі майже відсутні. Все ж, як зауважив американський політолог, перший післяреволюційний рік був не найкращим для нової влади через помилки економічної політики уряду Юлії Тимошенко та корупційні скандали у владній верхівці. Він також зауважив, що в Україні залишаються невирішеними питання конституційної системи, зберігаються етнічна та мовна поляризація, і досі залишаються непокараними злочини, скоєні попередньою владою.



Інший учасник презентації Андерс Аслунд, який написав у новій книзі главу про роль олігархів в українській політиці, торкнувся цього ж питання і у своєму виступі. На його думку, прихильники продовження реприватизації, як Блок Юлії Тимошенко, насправді виступають в інтересах великого бізнесу, який зацікавлений у перерозподілі власності на свою користь. Говорить Андерс Аслунд:


“У Дніпропетровську є два великих підприємства – “Інтерпайп”, який очолює Віктор Пінчук та група “Приват”, який пов”язаний із Юлією Тимошенко. Група “Приват” зацікавлена у реприватизації, оскільки вони хочуть забрати власність у Віктора Пінчука. У Донецьку також існують два великі підприємства – СКМ Ріната Ахметова та Індустріальний Союз Донбасу СД Сергія Тарути. Нещодавно ІСД також підтримало ідею реприватизації, оскільки вони хочуть забрати підприємства в Ахметова.”


Отже, за переконанням Аслунда, жодна реприватизація не буде, справедливою, а лише й надалі перешкоджатиме економічному зростанню держави. Він також прогнозує подальшу поляризацію у відносинах Києва та Москви. За його словами, провідні олігархи, таки як Рінат Ахметов чи Сергій Тарута у Донецьку, мають власність в Європі, а не у Росії, а тому зацікавлені у прозахідній орієнтації України.


Водночас, МакФол і Аслунд погоджуються, що Юрій Єхануров збереже посаду Прем’єр Міністра і після парламентських виборів. Проте, аналітики різняться у своїх прогнозах щодо майбутньої коаліції у парламенті. МакФол очікує відновлення “помаранчевої коаліції” та обрання Тимошенко на посаду глави парламенту. А Аслунд прогнозує коаліцію “Нашої України” та “Партії Регіонів”, оскільки на неї готовий погодитися Рінат Ахметов. Водночас, головну небезпеку для України у майбутньому вони вбачають у подальшій урядовій нестабільності, яка може бути викликана нестійкими політичними коаліціями та особистісними конфліктами.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект