АНАЛІТИКА

27.11.2008 | США тисне на НАТО щодо Грузії та України
За матеріалами - The New York Times

У НАТО – без ПДЧ? Дипломати при штаб-квартирі НАТО у Брюсселі на правах анонімності повідомляють про нову дипломатичну ініціативу Вашингтона – надання Україні та Грузії членства в НАТО без ПДЧ, – пише Джуді Демпсі в американській The New York Times.



Сполучені Штати розпочали неочікувану дипломатичну ініціативу в Європі, закликаючи союзників по НАТО запропонувати Грузії та Україні членство в Альянсі без проходження тривалого процесу та виконання довгого списку вимог, повідомили дипломати при штаб-квартирі НАТО.



За словами дипломатів, Держсекретар США Кондолізза Райс провела довгі телефонні розмови із повноважними представниками Франції, Німеччини та інших європейських країн, пропонуючи їм погодитися, щоб Грузія та Україна оминули формальності процесу подання заявки на членство в Альянсі.



На шляху цієї пропозиції стоять серйозні перешкоди. На квітневому саміті НАТО в Бухаресті (Румунія) Сполученим Штатам не вдалося переконати союзників запропонувати Україну та Грузію долучитися до звичного процесу прийому в члени, відомого як План дій щодо членства (ПДЧ). Натомість, лідери країн НАТО погодилися, що одного дня кожна з цих країн зможе приєднатися до альянсу, проте без прив‘язки до конкретної дати.



Деякі члени НАТО засвідчили небажання відкидати формальний процес, який включає вимоги до країни-кандидата реформувати збройні сили, розділити повноваження цивільних та військових органів та забезпечити прозорість структур командування.



Франція, Німеччина, Норвегія, Люксембург, Іспанія, Італія та ще чотири інших країни не погодилися із такою ідеєю на зустрічі у вівторок у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО призначена на наступний тиждень. «Союзники обговорюють, буквально прямо зараз, як просувати стосунки НАТО з цими двома країнами», - заявив речник НАТО Джеймс Аппатурай.


Серпнева війна між Росією та Грузією, розвал українського уряду та глибокий розкол в Україні щодо питання приєднання до НАТО змусили багатьох дипломатів припустити, що жодній з країн не запропонують ПДЧ наступного тижня. Пропозиція пані Райс здивувала дипломатів. Коли члени НАТО на квітневому саміті сперечалися про те, чи наближати Грузію та Україну до НАТО, та як це зробити, їм не вдалося досягти компромісу.



Німеччина стверджувала, що зараз невдалий час пропонувати будь-якій з країн ПДЧ, тому що цьому рішуче опирається Росія. Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що жодна з обох країн ще не готова, а Франція, Італія, Іспанія та інші члени також виступили проти започаткування процесу.



Польща, балтійські країни, Чеська Республіка та решта членів НАТО підтримали позицію Сполучених Штатів.



Як частина досягнутого в Бухаресті компромісу, члени альянсу погодилися ще раз розглянути питання на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Брюсселі в грудні.



Історія цього питання стала однією з причин, чому нещодавні зусилля Америки виявилися несподіванкою.



«Це справжній поворот в позиції США, - прокоментував високопоставлений дипломат при штаб-квартирі НАТО, котрий побажав залишитися анонімним через делікатність питання. – Ми досягли в Бухаресті компромісу після довгих торгів. Тепер нас просять його проігнорувати та по суті відкинути програму ПДЧ. На кін ставиться єдність та довіра до Альянсу».


У вівторок у Вашингтоні помічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії Деніел Фрід заявив, що дискусія «виникла сама собою».



За словами пана Фріда, процес ПДЧ «ніколи не був самоціллю» і що міністри НАТО могли б обговорити надання Грузії та Україні членства в альянсі іншими способами.



USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект