АНАЛІТИКА

24.11.2004 | Українсько-грузинські паралелі. ЯЙЦЯ ЧИ АПЕЛЬСИНИ?
Сергій Єременко - Гарвардська програма Чорноморської безпеки

В світлі української “помаранчевої революції” багаторазово згадувалася річниця “революції троянд” у Грузії. А чим живе ця дружня країна сьогодні?



Пропонуємо шановним читачам проаналізувати тези виступів керівництва Грузії перед учасниками Гарвардського семінару чорноморської безпеки.



Отже, Тбілісі, 12 вересня 2004 р. Суха,  красномовна статистика. Але як багато подібностей ! (*). І не тільки в даті «рожевої» і «жовтогарячої» революцій. Україні є що врахувати. Є й чому повчитися: хоча б як не спізнитися мінімум на рік...  


Пряма мова.


Президент Грузії Михайла СААКАШВІЛІ:


За останні півроку (з приходом Саакашвілі  - автор) у Грузії відзначено 10% ріст економіки, у 2,5 рази збільшено збір податків, у 8-10 разів збільшена платня військовим, у 10-12 разів - поліцейським, чисельність яких істотно скорочена (нам лише мріяти - автор). Збільшено зарплати, пенсії, соціальні програми. Вперше склалася така ситуація, коли Грузія може розрахуватися з усіма своїми боргами і заплатити по всіх рахунках. Значні грошові ресурси в Грузії також  мобілізовані завдяки широкомасштабному й ефективному наступу на корупцію ***. (Краще жувати... – автор).



Грузія відкрита для діалогу з Російською Федерацією (РФ) *. Коли РФ скаржилася на укривання Грузією посібників чеченців (а як “ірпінський спецназ”? - автор), Грузія неодноразово запрошувала росіян приїхати і спільно розслідувати такі “факти”. Реакція - нуль.



Багато колишніх керівників Грузії (за часів Шеварнадзе) - зрадники інтересів Грузії й агенти впливу РФ ***. Туди ж вони й утекли. Це колишній глава МВС, керівник Аджарії тощо. РФ пояснює: ми вільна країна, хочуть нехай живуть. (От би й деякі наші не повертались – автор).



З 1 жовтня РФ вводить “повітряну блокаду” Грузії. Є й інші “блокади”. Так, електрика виробляється в Абхазії (близько 200 тис. населення), але спершу вона направляється до РФ, а потім знову повертається в Грузію (4,5 млн. населення). Тобто, Грузія купує в РФ свою же електроенергію - і по практично світових цінах *. (Для Грузії з середньомісячною зарплатнею 20-30 дол., літром бензину за 70 центів, забутим центральним опаленням, “буржуйкою” на 9 поверсі та машиною дров за 150-200 дол.  це є дійсно “дружньо-братній” хід. І в Україні не набагато краще - автор).



Проти Грузії ведеться могутня ПіАр кампанія з боку РФ *. Російські ЗМІ висвітлюють події навколо Грузії тенденційно й неадекватно. РФ спеціально створює запрограмовані міфи, що не відповідають реальності * (в Україні ще круче: сам Путін “піарить” Януковича – автор).



Грузія пропонує Росії  багато спільних програм: боротьби з тероризмом, охорони границь. РФ постійно залишає ці пропозиції без відповіді


.
Грузія бажає посилення ролі ЄС та ОБСЄ на Кавказі *.



Біженцям, зокрема, абхазьким (які зараз живуть у роздовбаних готелях та санаторіях), пропонуються гарні програми з поверненню на свої території * (2 тис. дол., будинок, ділянка, худоба, допомога сільськогосподарською  технікою). Грузія дуже зацікавлена в абхазах, оскільки вони - дуже вмілі фермери. Осетинам пропонуються варіанти найширшої автономії, але без незалежності. За духом вони дуже близькі грузинам. (В українському випадку “біженців” можна замінити “гастарбайтери” з тою відмінністю, що в Україні влада про них згадувала лише як про електорат - автор).
Будуються дороги. Порт Батумі є стратегічним, але Грузії хотілося б цілком контролювати також Сухумі і Поті *. Так, Грузія вимагає, щоб усі судна, які прямують до Сухумі й Поті, спочатку реєструвалися центральною грузинською владою, оскільки є підозра, що у такий спосіб супротивникам режиму в Грузії поставляється зброя та інші незаконні вантажі *. (В українському випадку “Сухумі” можна замінити “Севастополем” - автор).



Щодо військових баз РФ в Грузії, то в основному ця проблема врегульована. Грузинська сторона більше не педалює це питання, оскільки бази мають на озброєнні металобрухт і низький бойовий дух *. Навіть турецька сторона перестала серйозно враховувати бойовий та чисельний склад російського контингенту РФ в Грузії і значно скоротила свої прикордонні військові формування, які свого часу протистояли цим російським силам.



Грузинські військовослужбовці, навчені американцями, - на голову вищі:  краще підготовлені, дисципліновані. Під час заворушень у Південній Осетії вони не стріляли першими і виявили мудру витримку *. Нажаль, вони втратили 12 чоловік.


“Україна – міцний горішок. Грузія дуже чекає результатів українських президентських виборів 2004 р. У моєму кабінеті ліворуч від робочого столу є особливий український куточок. Україна – наш маяк”, - наголосив Саакашвілі.



Секретар Ради національної безпеки Грузії Гела БЕЖУАШВІЛІ:


Після “революції троянд” пріоритетом Грузії є безпека Чорноморського регіону (ЧР). Грузія буде продовжувати політику щодо членства в європейських і євроатлантичних структурах. При цьому, Грузія наслідуватиме приклад Болгарії і Румунії.


На сьогодні в Грузії існують наступні проблеми безпеки та шляхи їх розв’язання:


Проблема. Шляхи вирішення



Економічний розвиток і соціальний добробут *


 – Підтримання економічної стабільності, проведення швидкої економічної модернізації та впровадження ринкових принципів;
– консолідація нації;
– створення привабливого інвестиційного клімату;
– реструктуризація законодавства у сферах бізнесу і торгівлі;
– диверсифікація галузей економіки;
– стимулювання конкуренції;
– завершення успішної фундаментальної приватизації і податкової реформи.



Розвиток Збройних Сил (ЗС) * – посилення бойового потенціалу ЗС;
– завершення фундаментальної реформи ЗС за західними стандартами;
– закріплення досягнутого цивільного контролю над військовими;
– з січня ц.р. Міністерство оборони (МО) і Генштаб (ГШ) були реорганізовані і скорочені відповідно до рекомендацій НАТО;
– втілення в МО західних стандартів діловодства;
– значна допомога військовій реформі з боку багатьох іноземних партнерів. 
Боротьба з корупцією *** Прийняття й імплементація дієвого закону  про боротьбу з корупцією.



Міністр оборони Грузії Георгій БАРАМІДЗЕ: 


Після приходу до влади нового уряду в Грузії відбулися радикальні зміни сектору безпеки.


Досягнення ЗС Грузії:
• МО стало «цивільним» (у нас було - автор);
• відбувся розподіл ролей між МО і ГШ;
• скоротилася чисельність МО і ГШ для досягнення більшої ефективності управління військами;
• ЗС скорочені з 24 до 17,5 тис. чол.
• особовий склад ЗС Грузії став одержувати грошові надбавки до платні;
• завдяки профіциту (мрія - автор), в оборонний бюджет додано 24 млн. ларі (1 дол. США = 1,75 ларі).


Пріоритети і плани ЗС Грузії:



• проведення оборонного огляду з метою визначення оптимального типу, чисельності, структури, озброєння і бюджету ЗС Грузії для протистояння викликам, зазначеним у Концепції національної безпеки;
• скорочення ЗС до 15 тис. чол.;
• удосконалення соціальних і робочих умов особового складу ЗС;
• впровадження сучасних систем оборонного планування, програм, визначення бюджету, фінансування, оборонних закупівель, військової  освіти, бойової підготовки та управління військами;
• підтримка і підвищення рівню боєздатності;
• встановлення цивільного контролю на військовими (у нас військового над цивільними - автор);
• удосконалення інфраструктури і матеріально-технічного забезпечення;
• створення мобілізаційної системи резервістів;
• виконання міжнародних зобов'язань (Ірак, Косово, Афганістан, БЛЕКСІФОР).


З цією метою МО лобіює проведення відповідних законодавчих змін. Усе спрямоване на прискорення процесу інтеграції Грузії до НАТО та інших трансатлантичних структур (у нас на гальмування - автор). Поточним кроком на цьому шляху стало представлення в НАТО “Плану дій індивідуального партнерства” – ІРАР (ми відстали - автор), що включає детальний опис викликів і планів, відповідно до яких і будуть розвиватися ЗС Грузії і взагалі сектор безпеки країни.
У поточний час найбільш масштабними та успішними вважаються наступні оборонні програми Грузії з  США\НАТО:
• бойова підготовка та озброєння ЗС Грузії;
• постачання до ЗС Грузії вертольотів UH-1;
• міжнародна військова освіта;
• створення сержантської школи;
• матеріально-технічне забезпечення Національної академії оборони;
• модернізація військового аеродрому Марнеулі;
• підготовка спецназу на базі Коджорі;
• вивчення англійської мови (у нас це – атавізм – автор);
• модернізація ВМС (у нас “балаклавізація” - автор).


В якості домашнього завдання пропонується подумати над такими питаннями:



1. Чи випадково співпали дати грузинської та української “революцій”?
2. Що спільного у чекіста і рецидивіста?
3. Чому в Кремлі плутають прізвища (або поздоровні адреси друкувались разом з бюлетенями, або в Кремлі “5 канал” не працює, або російську розвідку свої ж ПіАрщики заплутали)?
4. І як далеко тоді зайде  “собирательство земель русских”? 


І найголовніше: у кабінеті нового Президента Грузії багато троянд. Що буде в нашого - яйця чи апельсини?


ЧИ ЗАКІНЧИТЬСЯ ПОМАРАНЧЕВА РЕВОЛЮЦІЯ ТАК ЖЕ ЯК ТРОЯНДОВА?





USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект